Akademia55
przez na 13 Marzec, 2022
525 wyświetlenia

Bycie dziadkiem lub babcią na odległość, jest z pewnością niezwykle trudne. Nie tylko chciałoby się pomóc własnym dzieciom w ich rodzicielstwie, ale także jak najwięcej czasu spędzać z wnukami. Niestety coraz rzadziej spotyka się domy, w których mieszkają wspólnie trzy pokolenia. Młodzi, szczególnie z mniejszych miejscowości, wyjeżdżają do większych ośrodków do szkoły lub pracy, a później zostają tam i zakładają swoje rodziny. Niektórzy decydują się na jeszcze dalszą podróż i wybierają wyjazd za granicę.  Mimo, że niewiele da się zrobić aby zmniejszyć dzieląca nas odległość, to są jednak rozwiązania, które ułatwią budowanie i utrzymywanie relacji mimo dystansu.

Planuj regularne wizyty 

Jeśli to możliwe, staraj się regularnie odwiedzać swoje wnuki albo zapraszać je do siebie. Nawet podczas kilku wizyt w roku będziecie mogli stworzyć  własne tradycje - coś co w pamięci dziecka nierozerwalnie będzie kojarzyć się z Tobą. Może to być miejsce, które razem odwiedzacie, wspólnie wykonywania czynność, na przykład gotowanie wyjątkowej potrawy lub po prostu gra, w którą zawsze będziecie się bawić. Jeżeli to Ty możesz wybrać się w odwiedziny, koniecznie zorganizujcie wspólny spacer, na którym wnuczkowie będą odgrywać rolę przewodnika i oprowadzą Cię po swoich ulubionych miejscach. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nadążyć za opowieściami snutymi podczas rozmów telefonicznych.

Odkryj na nowo pocztę

W dobie e-maili i mediów społecznościowych, dla większości dzieci otrzymywanie listów to niecodzienna atrakcja. Wyciągając przesyłkę ze skrzynki na pewno poczują się wyjątkowo. Możecie wykorzystać listy do zabawy: wysyłając zadania lub zagadki do rozwiązywania. Własnoręcznie robione kartki sprawdzą się podczas wyjątkowych okazji. Dzieci mogą odsyłać swoje rysunki i znalezione na spacerach skarby. Nawet jeśli Twoje wnuczęta jeszcze nie piszą, albo nie są w stanie samodzielnie przeczytać tego, co do nich napiszesz, samo otrzymanie lub wysłanie przesyłki będzie dla nich rytuałem, dzięki któremu będą o Tobie pamiętać. Zebrane listy będą też świetną pamiątką.

Zdjęcia wnuków
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

 

Poproś rodziców dziecka o filmiki wideo 

Niezależnie od tego czy to występ w świątecznym przedstawieniu w szkole, pierwsza jazda na rowerze, czy wielki mecz piłki nożnej, jest wiele wspaniałych chwil, w których nie będziesz w stanie wziąć udziału. W dobie pandemii COVID nawet rodzice nie zawsze mogą towarzyszyć dzieciom w takich uroczystościach. Upewnij się, że mama i tata nie tylko nagrywają te wielkie chwile (te drobniejsze, codzienne też), ale również wysyłają je do Ciebie. Jeśli możesz, postaraj się porozmawiać z wnukami po ich obejrzeniu, a może nawet spróbujecie obejrzeć je wspólnie i pozwolić, aby to one opowiedzieli ci o tym, co się wydarzyło, co o tym myślą, co było dla nich ważne i dlaczego. Mniejsze dzieci same z chęcią będą w ten sposób wracać do ważnych dla nich wydarzeń. Starsze dzieci samodzielnie mogą kręcić krótkie filmiki, dzięki czemu będziesz mieć okazję zobaczyć świat ich oczami.

Czat wideo jest kluczem!

Chociaż czat wideo nie jest tym samym co spotkanie twarzą w twarz, to jest znacznie bardziej osobisty niż rozmowa telefoniczna lub wymiana SMSów. Takie spotkanie nie musi mieć jedynie formy rozmowy -  jest to również czas, w którym wnuki mogą pokazać Ci swoje najnowsze prace plastyczne, książki i nowe zabawki. Skorzystajcie z gier dostępnych w wielu komunikatorach, , albo wymyślcie coś innego, co możecie robić wspólnie choć na odległość – np. rozwiązywać krzyżówki, bawić się w kalambury, tańczyć do tej samej muzyki. Znajdźcie to co sprawia Wam przyjemność.

Jeśli Twoje wnuki są jeszcze bardzo małe i nie potrafią skupić się na rozmowie, poproś, żeby ich rodzice rozpoczęli połączenie i pozwolili bawić się wnukom tak, żeby można było je obserwować. Możesz zadać pytania albo opowiadać na czym Twoim zdaniem polega zabawa. Możecie się połączyć wieczorem na wspólne czytanie na dobranoc, tak aby maluchy miały okazję przyzwyczaić się do Twojego głosu. 

Spróbuj ustalić regularne godziny rozmów, tak aby stały się one częścią codziennego rozkładu zajęć Twoich bliskich.  To także świetna okazja, aby zobaczyć swoje dorosłe dzieci!

Czat z rodziną, Relacje z wnukami
Zdjęcie utworzone przez DCStudio - pl.freepik.com

 

Przygotuj się na rozczarowania

Bycie dziadkiem lub babcią na odległość z pewnością nie jest łatwe i wymaga cierpliwości. Być może Twoje dzieci nie wysyłają Ci zdjęć wnuków tak często jak tego oczekujesz, być może pochłonięty codziennością wnuk podczas rozmów z Tobą zdaje się rozkojarzony, a wnuczka wybiera pójście na przyjęcie urodzinowe przyjaciela zamiast porozmawiać z Tobą na czacie. Uczucia towarzyszące takie chwilom nie muszą być jednak związane z Waszą relacją, ale gdy kontakt jest rzadszy na pewno zdają się bardziej dotkliwe. Należy pamiętać,  że fakt bycia daleko, nie oznacza, że nie będziesz miał dobrego kontaktu ze swoimi wnuczętami. Ważne, aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony razem.

Opublikowany w: Polski
Tematy: rodzina, relacje
Bądź pierwszą osobą, która lubi to.