Akademia55
przez na 25 Luty, 2022
799 wyświetlenia

Starzenie się daje wiele darów — dojrzałość, mądrość, doświadczenie i szeroką perspektywę, ale może się również wiązać z wieloma wyzwaniami. Jednym ze sposobów zachowania zarówno sprawności fizycznej, jak i dbania o swoją kondycję psychiczną może być uprawianie jogi. 

 

Dolegliwości zdrowotne towarzyszące procesowi starzenia

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób zagrażających życiu, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia i niektóre rodzaje raka. Coraz trudniej jest zrzucić nadwagę, która dodatkowo stanowi czynnik sprzyjający wielu dolegliwościom. Przeciążenia stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów i inne rodzaje bólu także często pojawiają się u nas wraz z wiekiem.

Pod względem psychologicznym i emocjonalnym seniorzy częściej doświadczają depresji oraz stanów lękowych. Mogą u nich wystąpić również problemy z pamięcią, zaburzenia równowagi, co niekiedy prowadzi do  zachwiania poczucia własnego ja. Nie wspominając już o chorobie Alzheimera – która może upośledzać zdolność do nawiązywania relacji i codziennego funkcjonowania –, która dotyka coraz liczniejszej grupy ludzi, a procent chorych podwaja się co każde pięć lat po 65 roku życia i dotyczy.

Takie zestawienia poparte danymi statystycznymi często potrafią wzbudzić niepokój czy wręcz strach przed starością. Negatywnie wpływają na postrzeganie dojrzałego wieku oraz osób, które starszych. Jeszcze u progu starości możemy odczuwać lęk przed zależnością od innych i obarczania najbliższych dodatkowym ciężarem. Dobrą wiadomością jest to, że jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia i samopoczucie.

Nawyki, które wpływają na sprawność w podeszłym wieku

Zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zapobieganiu chorobom, urazom i utrzymaniu naszego ciała w dobrej kondycji. Nie wszystko da się zaplanować z wyprzedzeniem, wiele aspektów naszego funkcjonowania zależy na przykład od uwarunkowań genetycznych, ale im więcej zgromadzimy “zasobów”, tym większą mamy szans, że nawet w przypadku pojawienia się pewnych chorób będziemy w stanie zmniejszyć związane z nimi dolegliwości. 

Podobnie wygląda sytuacja związana z naszym zdrowiem psychicznym. Regularne ćwiczenia pamięci i trening umysłu,  pozwalają zachować sprawność mózgu na dłużej. Równie ważne jest unikanie stresu, medytacja i ćwiczenia technik związanych z tzw. “rezyliencją” czyli po prostu odpornością na trudne sytuacje oraz zdolnością do adaptacji w zmieniających się warunkach. 

Joga, a zwłaszcza joga regenerująca, może również oferować szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych — działa cuda fizyczne i psychologiczne. Osoby po 55 roku życia, którzy często zmagają się z bólem, problemami ze stawami czy brakiem równowagi, mogą skorzystać na włączeniu praktyki jogi do swojego planu dnia.

Kobiety ćwiczą jogę; ćwiczenia dla seniora
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

 

Korzyści płynące z codziennej praktyki jogi dla osób 55+

 

Joga poprawia równowagę i stabilność

Wiele pozycji jogi koncentruje się na równowadze i stabilności, które są niezwykle ważne wraz ze starzeniem się. Wzmocnienie mięśni głębokich i poprawa równowagi zapobiega upadkom, ale także pozwala szybciej wrócić do zdrowia po ewentualnym urazie.

Joga poprawia elastyczność i zdrowie stawów

Jeśli szukasz delikatnych ćwiczeń, które zwiększają elastyczność stawów, joga jest świetną propozycją. Ćwiczenia uelastyczniające są świetne, jeśli stawy są obolałe lub sztywne. W badaniu, w którym analizowano skuteczność jogi jako ćwiczenia w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów u starszych kobiet, naukowcy odkryli, że zapewnia ona korzyści terapeutyczne, pozwalające rozluźnić mięśnie i zapobiec kontuzjom.

Joga pozytywnie wpływa na wydolność oddechową

Wraz z wiekiem mogą pojawić się trudności z oddychaniem i zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny. Wszystko, co zmniejsza ilość tlenu w układzie oddechowym, może mieć negatywny wpływ na umysł i ciało. Ostatnie badania wykazały, że 12-tygodniowy program jogi znacznie poprawił funkcje oddechowe u starszych kobiet. 

Joga obniża wysokie ciśnienie krwi

Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do chorób układu krążenia i jest drugą najczęstszą przyczyną chorób nerek. Ostatnie badania wykazały, że joga zmniejsza stres oksydacyjny u osób starszych. Stres oksydacyjny jest jedną z podstawowych przyczyn wysokiego ciśnienia krwi, a zwłaszcza dla seniorów, jest silnym czynnikiem ryzyka zawału serca.

Joga dla seniora, joga dla osób po piędziesiątym roku życia; ćwiczenia dla seniora
Zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com

 

Joga zmniejsza niepokój

Zajęcia jogi są spokojne i regenerujące, relaksują ciało i umysł – zwłaszcza te skierowane do seniorów. Regularnie praktykowana joga może zmniejszyć reakcję współczulnego układu nerwowego typu „walcz lub uciekaj”, co może powodować wszelkiego rodzaju stany zapalne i siać spustoszenie w twoim umyśle i ciele. Praktyka jogi polega na skupieniu się na oddechu i powolnych ruchach, co może pomóc w uruchomieniu przywspółczulnego układu nerwowego, redukując produkty uboczne stresu i uczucie niepokoju.

Joga zachęca do uważności

Ponieważ tak wiele pozycji w jodze koncentruje się na oddychaniu i słuchaniu swojego ciała, dodatkową korzyścią jest poszerzona samoświadomość swojego organizmu i psychiki.

 

Gdy będziesz ćwiczyć jogę i zwracać uwagę nie tylko na swoje ciało, ale także na swoje myśli i emocje, staniesz się bardziej zrelaksowany i świadomy swojego otoczenia, ludzi i otaczającego Cię świata.

 

Opublikowany w: Polski
Tematy: zdrowie, ćwiczenia
Bądź pierwszą osobą, która lubi to.