Akademia55
przez na 17 Luty, 2022
619 wyświetlenia

Zaawansowany wiek to jeden z czynników ryzyka wystepowania chorób układu krążenia. Proces sztywnienia tętnic i włóknienia układu bodźcoprzewodzącego sprzyja występowaniu chorób. Oczywiście na nasze zdrowie wpływ mają także inne czynniki, takie jak stres, zła dieta, nadwaga oraz ograniczona aktywność fizyczna. Prowadzenie zdrowego trybu życia może pomóc nam uniknąć dolegliwości związanych z niewydolnością układu krążenia. Jeśli jednk wystąpią warto sięgnąć po sprawdzone ziołowe metody ich łagodzenia.

Kasztanowiec  zwyczajny

Jest to niezastąpiony sprzymierzeniec w walce z żylakami. Kasztan zwiększa wytrzymałość ścian żylnych i zmniejsza ich przepuszczalność, dzięki czemu pozytywnie wpływa na cyrkulację krwi. Ma on również działanie przeciwzapalne, a także zapobiega zatrzymywaniu płynów. Świetnie sprawdzi się w łagodzeniu żylaków, uczucia ciężkich nóg i nocnych skurczów. W sprzedaży dostępne sa preparaty zarówno w postaci kapsułek i tabletek przyjmowanych doustnie, jak i kremy luz żele przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Odradza się stosowanie kasztana w przypadku wrzodów lub zapalenia żołądka. Należy także zachować ostrożność w przypadku niewydolności nerek, wątroby i serca.

 

Kasztanowiec zwyczajny - zioła na krążenie
Kasztanowiec zwyczajny

Miłorząb japoński

Od starożytności wykorzystywany w chińskiej medycynie tradycyjnej miłorząb wpływa korzystnie zarówno na krążenie tętnicze, jak i kapilarne. Dzięki zdolnościom do obkurczania naczyń krwionośnych wzmacnia żyły, dlatego zalecany jest w stanach niewydolności krążenia mózgowego, żylakach, obolałych nogach, zapaleniach żył i opuchliźnie kostek.  Jego działanie przeciwutleniające prowadzi do poprawy mikocyrkulacji krwi. Poza tym, aktywuje krążenie mózgowe i może chronić nasz mózg przed niedokrwieniem. Uważa się także, że ma on pozytywny wpływ na osoby cierpiące na choroby demencyjne. Kąpiel zażywana raz lub dwa razy dziennie w letnim naparze z liści miłorzębu ( 100g na każdy litr wody) może poprawić krążenie krwi dłoni lub stóp.

Przeciwskazaniem dla korzystania z miłorzębu są nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca. Warto również pamiętać, że wchodzi on w interakcje z doustnymi antykoagulantami.

 

zioła na krążenie
Miłorząb japoński

Nostrzyk lekarski

Choć słynie ze swoich właściwości moczopędnych i przeciwskurczowych, nostrzyk lekarski zwiększa również przepływ krwi przez żyły, poprawia mikrocyrkulację i zmniejsza przepuszczalność kapilar. Jego stosowanie wpływa także na zwiększenie przepływu limfy i przyspieszenie wchłaniania się opuchlizn. Z tego powodu nostrzyk można śmiało wykorzystać w przypadku skręcenia kostki lub występowania powierzchownych krwiaków. Jest to także środek wskazany przy leczeniu hemoroidów, którym towarzyszy ból, pieczenie i stany zapalne.  Wypijanie dziennie 2-3 porcji naparu sporządzonego z dwóch łyżeczek nostrzyka zalanych filiżanką gorącej wod,y pomoże w złagodzeniu bólu nóg. 

Osoby z niewydolnością wątroby przed zastosowaniem nostrzyka powinny skonsultować się ze specjalistą.

 

Nostrzyk lekarski - zioła na krążenie
Nostrzyk lekarski

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski pochodzi z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Ze względu na swoje niezwykle wonne kwiaty, jest on obecnie powszechnie hodowany w Europie jako roślina ozdobna. Liście i kora oczaru zbierana latem jest stosowana w przypadku problemów z żylakami, zapaleniem żył oraz hemoroidów. Oczar posiada zdolność do obkurczania ścian naczyń żylnych oraz zmniejszania ich przepuszczalności, co poprawia krążenie krwi. Stosowany zewnętrznie oczar zmniejsza także przekrwienie gałki ocznej, dlatego idealnie sprawdzi się do przemywania i relaksowania oczu zmęczonych nadmiernym wytężaniem wzroku. 

Odradza się jego stosowania, w przypadku wrzodów i zapalenia żołądka.

 

OCZAR WIRGINIJSKI - zioła na krążenie
Oczar wirginijski

Ruszczyk kolczasty (myszopłoch kolczasty)

Ruszczyk chroni i wzmacnia naczynia włosowate oraz prowadzi do ich uszczelnienia. Do celów leczniczych wykorzystuje się kłącze ruszczyka, które zbierane jesienią, jest suszone a następnie przechowywane w szczelnych, chroniących przed światłem i wilgocią pojemnikach. Wyciągi z ruszczyka stosuje się w przypadku przewlekłej niewydolności naczyń żylnych i limfatycznych, bólu wynikającego z niewydolności żył, uczucia ciężkości nóg, nocnych kurczów mięśni łydek oraz stanów zapalnych hemoroidów. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym można po niego sięgnąć również w przypadku rumieni, aby przeciwdziałać przekrwieniu skóry. Roślinę tę często spotyka się w postaci kremów, które pomagają w obkurczaniu rozszerzonych naczynek i zmniejszeniu zaczerwienienia delikatnej skóry twarzy i rąk.

Ruszczyk kolczasty - zioła na krążenie
Ruszczyk kolczasty

Tasznik pospolity 

Uważany za chwast, tasznik pospolity, możemy spotkać przy drogach, na polach uprawnych, na starych murach. Zwykle polecany jest osobom mającym niskie ciśnienie, gdyż zwęża naczynia krwionośne. Przyjmowany doustnie,jest dobrym środkiem zapobiegającym krwotokom z nosa, zaś stosowany w zewnętrznych okładach ma działanie antyseptyczne, dlatego nadaje się do leczenia niewielkich krwawiących ran. Aby przyrządzić z tasznika domową herbatkę przeciwkrwotoczną należy do filiżanki wrzącej wody wsypać 2 lub 3 łyżeczki rośliny, odstawić na 10-15 minut, a następnie odcedzić. Pić maksymalnie 3 razy dziennie, najlepiej po posiłkach. 

Przeciwwskazaniem do stosowania tasznika jest nadciśnienie tętnicze.

Tasznik pospolity - zioła na krążenie
Tasznik pospolity 

Winorośl właściwa 

Winorośl właściwa przeciwdziała degradacji elastyny i kolagenu, które nadają naczyniom elastyczność, a tym samym wzmacnia ściany żył. Dodatkowo zmniejsza przepuszczalność kapilar krwionośnych, dzięki czemu pomoże w przypadku obrzęku czy opuchlizny. Winorośl ma również właściwości przeciwutleniające. Jej stosowanie zaleca się przy problemach z krążeniem w kończynach dolnych, a także jako środek łagodzący dolegliwości związane z żylakami. Jej dobroczynne właściwości warto wykorzystać podczas leczenia zapalenia żył oraz kruchości naczyń włoskowatych. Dodatkowo, napar wykonany z liści winorośli pomoże w łagodzeniu bólu ociężałych nóg, dolegliwości związanych z skurczami mięśni oraz w leczeniu przemrożeń.

 

Winorośl właściwa - zioła na krążenie
Winorośl właściwa
Opublikowany w: Polski
Bądź pierwszą osobą, która lubi to.