Akademia55
przez na 4 Styczeń, 2022
620 wyświetlenia

Czy pamiętasz czasy, kiedy seks i intymność były najważniejszymi elementami Twojego życia?

Być może w ostatnich latach zauważyłaś, że pożądanie i chęć uprawiania seksu osłabły, a może po prostu nie jest to część twojego życia w wyniku osobistych okoliczności. 

Z natury ludzie są istotami społecznymi, a badania wykazały, że pomimo pewnych przeszkód, pragnienie seksu w większości tak naprawdę nie maleje wraz z wiekiem. Jednak ponieważ może stać się mniej dostępny, ludzie mają tendencję do myślenia o tym mniej. Bez względu na wiek wszyscy mamy podstawowe potrzeby i pragnienia. Starzenie się nie jest równoznaczne z oderwaniem się od intymności.

W rzeczywistości seks może stać się jeszcze przyjemniejszy, gdy się starzejemy, ponieważ nie tylko zdobyliśmy doświadczenie przez lata, ale możemy mieć więcej czasu na zaangażowanie się i być bardziej skłonni do komunikowania naszych uczuć i pragnień naszym partnerom. Ponadto większość z nas jest bardziej otwarta, samoświadoma i pewna tego, co sprawia, że ​​czujemy się dobrze.

Psycholog Esther Perel wyznaje, że pożądanie jest potężne i wierzy, że erotyka jest siłą życiową. Mówi, że poczucie witalności idzie w parze z kreatywnością, zabawą i witalnością. Dodaje: „Seks nie jest czymś, co robisz… to miejsce, do którego się udajesz”.

Zmiany dotyczące życia intymnego związane z wiekiem.

Wielu z nas zgodzi się, że nasze fizyczne ciała zmieniają się wraz z wiekiem, a niektóre z tych zmian mogą wpływać na naszą seksualność. W rezultacie obie strony muszą się wspierać, rozumieć i dostosowywać do swoich potrzeb.

Konieczne może okazać się posiadanie większej cierpliwości i poświęcenie wystarczającej ilości czasu na podniecenie.

W przypadku kobiet zmiany hormonalne mogą powodować utratę libido.

W przypadku mężczyzn zaburzenia erekcji są powszechne, przez co erekcje mogą nie być tak mocne i mogą nie trwać tak długo, jak we wcześniejszych latach.

Dojrzała kobieta i dojrzały mężczyzna w łóżku
Starzenie nie musi oznaczać braku intymności fot. wayhomestudio

 

Testosteron ma silny wpływ na libido i zazwyczaj poziom spada zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ponadto niektóre choroby mogą wpływać na seksualność, w tym zapalenie stawów, depresja, demencja, cukrzyca i choroby serca, żeby wymienić tylko kilka. Niektóre leki, takie jak leki przeciwdepresyjne i te na nadciśnienie, także mogą wpływać na libido i wydajność

Jak utrzymywać intymne relacje po pięćdziesiątym roku życia?

Zdrowie seksualne jest ważne dla naszego dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego. Seksualność obejmuje delikatną równowagę zarówno czynników fizycznych, jak i psychicznych. Perel twierdzi, że kochamy się całym ciałem i jeśli skupimy się tylko na genitaliach, niewiele się zadzieje.

Jeśli chodzi o intymność, kreatywność jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli partnerzy mają dłuższy związek. Niektóre pary czytają erotyczne książki lub poezję. Inni lubią oglądać filmy erotyczne lub angażować się w stymulujące rozmowy na poduszce. Każdy z nas musi dowiedzieć się, co na nas działa.

Przydatne wskazówki, które warto mieć pod ręką będąc w relacji intymnej w starszym wieku.

Jeśli masz partnera i interesuje Cię bliższy związek, ale napotykasz przeszkody, oto kilka rzeczy, które warto rozważyć:

  • Porozmawiaj ze swoim lekarzem o swoich obawach.

  • Omów te problemy ze swoim partnerem.

  • Postaraj się postawić na intymność i dotyk. Ciesz się pełną miłości podróżą bez skupiania się na celu.

  • Rozciągnij swoje intymne doznania – zacznij od spaceru, zjedz romantyczną kolację, a potem być może weź udział w kąpieli z bąbelkami.

  • Eksperymentuj z różnymi pozycjami.

  • Baw się ze swoim partnerem.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli zależy Ci na kimś, seks to nie tylko sam akt – to znacznie więcej. Odkrycie tego, co sprawia radość Twojemu partnerowi, jest kluczowym elementem Twojej ogólnej – i wzajemnej – intymnej podróży.

Jak z wiekiem zmieniło się Twoje życie intymne? Czy spełniasz się mniej lub bardziej seksualnie? Co robisz, aby twój intymny związek płonął? Podziel się tym, co zadziałało dla Ciebie.

Opublikowany w: Polski
Tematy: zdrowie
Bądź pierwszą osobą, która lubi to.